(ВИДЕО) „Ова се документите“: Трамп на шокантна снимка открива тајни за Иран и ја исмева Хилари Клинтон

Од:

Американскиот CNN објави снимка од 2021 година на која поранешниот американски претседател Доналд Трамп зборува во Њу Џерси дека има документи кои не се декласифицирани.

Според извештаите, снимката вклучува и момент кога Трамп укажува дека држи таен документ на Пентагон со планови за напад на Иран.

„Ова се документите“, вели Трамп.


На снимката може да се слушне и Трамп како се шегува со своите соработници за мејловите на Хилари Клинтон. Изјавите на Трамп на снимката, во кои се вели „ова се документите“ и се однесуваат на нешто што се претпоставува дека е „високо доверливо“, може да ги поткопа неговите претходни тврдења дека немал документи со себе.

„Немаше никаков документ. Тоа беше огромна количина на трудови и се друго што зборува за Иран и други работи. Можеби биле задржани, но не биле документи. Не можеше да се чува во тајност. Тоа беа приказни од весници, списанија, бројни написи“, изјави Трамп за Фокс њуз.

Според аудио снимката која беше објавена, Трамп зборувал и за Иран.

„Само размислував, бидејќи разговаравме за тоа. И знаете, тие сакаа да го нападнат Иран. Ова се документите. Ова го направи војската и ми го даде мене. Како претседател, можев тајно да ја отстранам ознаката. Сега не можам, но знаете, ова е сè уште тајна“, рече Трамп, според снимката објавена од Си-Ен-Ен.

Поранешниот американски претседател претходно овој месец се изјасни за невин по 37 точки од обвинението поврзани со наводното лошо постапување со доверливи документи пронајдени во неговото одморалиште Мар-а-Лаго во Палм Бич, Флорида.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Почина човекот кој се самозапали пред судот каде што му се суди на Трамп

Катерина Ѓуровски

Бајден: Само еден претседателски кандидат е ментално неспособен, тоа не сум јас

Катерина Ѓуровски

Ќе ги ослободам напаѓачите на Капитол и ќе ја затворам границата најави Трамп

Катерина Ѓуровски

„Нема подобар и попаметен„ – Трамп го испофали премиерот на Унгарија: Орбан е фантастичен лидер

Катерина Ѓуровски

Ники Хејли се откажа од претседателската трка, Трамп сигурно ќе биде кандидат

ВИДЕО: Бајден и Трамп слават по „Супер вторник“

Катерина Ѓуровски