Осуммина загинати во судир меѓу воз и минибус во Полска

Од:

Осум лица загинаа, а двајца се повредени откако воз удри во минибус на железнички премин во централна Полска, пренесоа британските медиуми.

Минибусот, во кој патувале осум жени и двајца мажи, запрел на необезбеден премин во близина на градот Лоѓ и бил носен по шините од забрзаниот воз дури 30 метри.

Судирот бил толку тежок што полицијата не може да ја утврди марката на минибусот.

Меѓу патниците во возот нема поврдени.

Две жени од минибусот се примени во болница со тешки повреди.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Два тона ѓубриво фрлени пред домот на рускиот амбасадор во Полска

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Жена од Полска сруши Гинисовиот рекорд: Помина повеќе од три часа „закопана“ во мраз

Полска: Уапсени поранешниот министер Камински и неговиот заменик

Полски шахист одби да се ракува со рускиот велемајстор, кој е жесток поддржувач на Владимир Путин

Предраг Петровиќ

Украинска ракета падна во Полска

ВИДЕО: Уште еден украински камионџија умре поради блокадата на полската граница