Околу 100.000 гласачи во Мичиген доставија празни ливчиња како предизборно предупредување до Бајден

Од:

Нешто повеќе од 100.000 луѓе не гласаа на прелиминарните избори за демократскиот претседателски кандидат, по кампањата насочена кон санкционирање на американскиот претседател Џозеф Бајден, член на Демократската партија на САД, пред изборите за шеф на државата, и за неговата поддршка за Израел за време на војната во Гази, покажуваат прелиминарните резултати објавени денеска.

Ова е „јасна и гласна порака“ до Бајден, кој бара втор претседателски мандат, дека е потребен „итен и траен прекин на огнот“ во војната на Блискиот Исток, рече Лејла Елабед, една од лидерите на „Слушај го Мичиген“.

Тоа движење го предводеше бојкотот на Бајден на партиските прелиминарни избори, а оние што одговорија гласаа со вметнување празно гласачко ливче.

На прелиминарните избори Бајден доби 614.000 гласови, односно околу 81 отсто од гласовите, а неопределените гласови, односно оние кои изразија бојкот на американскиот претседател, беа 100.000, што сочинува 13 отсто од гласовите.

На претседателските избори на 5 ноември, Бајден најверојатно ќе се соочи со ултра миленикот на републиканците и американската десница, Доналд Трамп.

Би можело да ве интересира

Бајден: Канибалите го изедоа вујко ми

(ВИДЕО) Нов гаф на Бајден: И се заблагодари на „Чехословачка“

Бајден е горд на проширувањето на НАТО до границите со Русија

ВИДЕО: Бајден го нарече пристапот на Нетанјаху кон војната во Газа „грешка“

Катерина Ѓуровски

Бајден се закани, Нетанјаху дозволи кордори за влез на помош во Газа

Бајден: Да ја заштитиме Украина од месарот Путин