Одекнаа експлозии низ Крим: Не нападнаа со десетици дронови

Од:

Властите во Киев се обидоа да изврши терористички напад користејќи беспилотни летала и гаѓајќи објекти на територијата на Русија, соопшти утринава руското Министерство за одбрана, пренесува државната новинска агенција Тас.

„Спречен е обид на режимот во Киев да изврши терористички напад со помош на беспилотни летала врз објекти на руска територија. Дежурните единици за противвоздушна одбрана уништија 22 украински беспилотни летала и пресретнаа уште 13 над Азовското Море и во воздушниот простор над Крим“, се вели во соопштението.

Претходно во текот на ноќта, руските власти најавија затворање на Кримскиот мост, апелирајќи до оние што останаа на мостот „да останат смирени и да ги следат упатствата“. Кримскиот мост, кој го поврзува окупираниот полуостров со руското копно, веќе беше цел на украински напади на Крим.

Киев Индипендент пишува дека не е јасно дали нападите резултирале со жртви или материјална штета.

Би можело да ве интересира

Кремљ тврди: Соборени 38 беспилотни летала над Крим

А1он

Симонјан: Германците размислувале да го бомбардираат мостот на Крим

Горан Наумовски

Макрон за изјавата за испраќање војници во Украина: Секој мој збор е одмерен, обмислен и избалансиран

Украина: Руските војници кои беа во Црвената шума во зоната Чернобил во 2022 година не се живи

Горан Наумовски

Ердоган: Дајте и шанса на дипломатијата, Турција е подготвена да биде домаќин на преговорите меѓу Русија и Украина

Горан Наумовски

Бугарија нема да испраќа војници во Украина