Нови судири меѓу полицијата и демонстрантите во Париз поради пензиската реформа на Макрон

Од:

Полицијата вечерва се судри со демонстрантите во Париз за време на новиот протест против планот на француската влада за зголемување на старосната граница за пензионирање.

Зголемените тензии кои резултираа со серија штрајкови од почетокот на оваа година, и купиштата ѓубре на париските патишта, претставуваат најголем предизвик за претседателот Емануел Макрон од таканаречените протести „Жолти елеци“ во декември 2018 година.

Телевизијата Ројтерс објави снимки од полицијата како употребува солзавец за да ја контролира толпата демонстранти кои се собраа на парискиот Плас де ла Конкорд во близина на зградата на парламентот.

„Макрон, оди! извикуваа дел од демонстрантите, свртени кон кордонот на полицајците за интервенција.

Вечерашните немири следеа по сличните во четвртокот поради одлуката на Макрон да ја зголеми спорната возраст за пензионирање без гласање во Парламентот.

Пензиската реформа ја зголемува старосната граница за пензионирање во Франција за две години, на 64 години, што според владата е итно потребно за да се спречи колапсот на системот. Со ова не се согласуваат синдикатите и мнозинството гласачи.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Илегален фестивал во Франција: Се собраа 30 илјади луѓе, отворено истрага

Потврдена пресудата: Саркози мора да помине една година во домашен притвор

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Играчите во паника бегаа од нервозниот бик, животното ги виде црвените дресови и настана хаос

Горан Наумовски

Во денешните немири во Франција уапсени се 291 демонстрант, а повредени се 108 полицајци

(ВИДЕО) Насилни протести во Париз: Искршени излози, запалени барикади

Илјадници граѓани протестираа во Франција за 1 Mај