Никола Саркози осуден на три години затвор, од кои две условно за корупција

Од:

Парискиот Кривичен суд денеска ги прогласи за виновни за корупција и трговија со влијанија Никола Саркози, како и адвокатот Тиери Херцог и поранешниот судија Жилбет Азиберт, во таканаречената афера „прислушување на Пол Бизмут“. Поранешниот претседател е осуден на три години затвор, од кои две условно за корупција.

Во декември 2020 година, Националното финансиско обвинителство (ПНФ) побара многу тешки казни: четири години затвор, од кои две години условно против поранешниот судија Жилберт Азиберт; четири години затвор, од кои две условно, со пет години професионална забрана за работа против адвокатот Тиери Херцог; четири години затвор, од кои две условни казни против Никола Саркози. Тројцата беа одговорни за корупција и влијание врз продажба.

Ова е историска одлука на судот, повеќе од девет години откако Жак Ширак беше осуден на две години затвор во случајот на измислените работни места во градот Париз. Оваа одлука ќе биде клучна и за Никола Саркози, кому му претстои второ судење на 17 март, во аферата „Бигмалион“, во врска со трошоците за неговата претседателска кампања во 2012 година. Тој се повлече од политиката од 2016 година, но сепак е многу популарен кај десницата, една година пред следните претседателски избори, Никола Саркози пред читањето на пресудата побара да биде „измиен од оваа навреда“.

Оваа одлука ќе стане конечна доколку не биде обжалена

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Во Франција горат 900 тони литиумски батерии

Во Франција, бројот на случаи на сифилис се зголеми за 110% за две години

Франција бара од Приштина веднаш да ја прекине одлуката за забрана на динарот

Француската полиција приведе 18 земјоделци

Земјоделците втор ден ги блокираат автопатите околу Париз

(ВИДЕО) Земјоделски хаос во Франција, запалено складиште на „Лидл“

Горан Наумовски