Нетанјаху: Ќе ослободиме уште заложници со офанзива

Од:

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека Израел нема да пропушти никаква можност да ослободи уште заложници кои ги држел Хамас во Појасот Газа, додавајќи дека израелската армија ќе продолжи со офанзивата до „конечната победа“ над Хамас.

Нетанјаху ова го изјави откако израелските специјални сили ослободија двајца заложници за време на операција во градот Рафах, јужно од Појасот Газа, пренесува Ројтерс.

Нетанјаху го поздрави ослободувањето на заложниците Фернандо Симон Марман (61) и Норберт Луис Хара (70).

„Фернандо и Луиз, добредојдовте дома. Им честитам на нашите храбри борци за храбрата акција што доведе до нивно ослободување. Само продолжувањето на воениот притисок може да доведе до ослободување на сите наши заложници“, напиша Нетанјаху на „Х“.

Би можело да ве интересира

Бајден се поогорчен од Нетанјаху, предложи решение за крај на војната во Газа

ВИДЕО: Нетанјаху ветува безбеден премин за цивилите од Рафа

ВИДЕО: Големи протести против Нетанјаху во Израел, се бара договор за заложниците

(ВИДЕО) Илјадници Израелци бараат оставка од Нетанјаху: Војува само за да остане на власт

Катерина Ѓуровски

Вербална војна меѓу Ердоган и Нетанјаху

Нетанјаху: Израел ќе мора да ја задржи контролата врз Газа по војната