Навални: Ме префрлија од самица во тесна ќелија

Од:

Алексеј Навални, затворениот руски опозициски лидер и критичар на Владимир Путин, е префрлен во ќелија за едно лице, се вели во објавата на неговиот профил на социјалните мрежи.

Навални е во самица од 1 ноември и таму остана само 15 дена, стои во објавата на неговиот Инстаграм профил.

Во постот се наведува дека просторијата во која сега е сместен Навални е „обична тесна ќелија“, како самица, и дека разликата е во тоа што тој може да има две книги наместо една и дека може да го користи затворскиот киоск.

„Многу сум ограничен на буџетот“, се вели во објавата, пренесува ABC.

Навални моментално отслужува деветгодишна затворска казна во затвор со максимално обезбедување на 250 километри од Москва.

Тој беше уапсен во јануари 2021 година, откако се врати од Германија, каде што помина пет месеци закрепнувајќи се од труење со нервен агенс. Навални го обвини Кремљ за труење.

Навални вели дека обвинувањата против него се политички мотивирани, став кој го поддржуваат западните земји. Противникот на Путин смета дека властите го ставиле во затвор бидејќи сакаат што подолго да го држат надвор од политиката.

Би можело да ве интересира

Кремљ го нападна Холивуд за филмот за Навални кој доби Оскар

Алексеј Навални е префрлен во строга самица, забрането му е да има посетители

Берлин: Москва треба да му пружи медицинска помош на Навални

А1он

170 руски лекари го повикаа Путин да престане да го мачи Навални во затвор

Ана Ололовска

Навални новогодишната ноќ ја поминал во дисциплинска ќелија

Ана Ололовска

Политико: Путин би можел да употреби хемиско оружје, вклучувајќи го и она со кое беше труен Навални

А1он