Наришкин: САД ја принудуваат Украина да спроведе максимална мобилизација

Од:

Директорот на руската надворешна разузнавачка служба Сергеј Наришкин изјави дека САД ја принудуваат Украина да спроведе максимална мобилизација.

„Западот бара од режимот на украинскиот претседател Зеленски да ги игнорира загубите и да и покаже на светската заедница неможноста за руска победа во украинскиот конфликт. Особено, податоците добиени од СВР покажуваат дека САД го насочуваат украинскиот лидерство кон максимална мобилизација, со цел да се компензираат големите загуби во украинската армија при неуспешни контраофанзиви“, рече Наришкин.

Тој додаде дека „американските и британските куратори“ на Киев му препорачуваат на украинското воено-политичко раководство да им дели покани за војската на лица на возраст од 17 до 70 години.

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин денеска во Киев разговараше со украинскиот претседател Володимир Зеленски за итните потреби на Украина на бојното поле и за долгорочната одбрана.

Остин напиша на платформата Икс (Твитер) дека САД, заедно со сојузниците и партнерите, ќе продолжат да обезбедуваат воена помош за Украина, објави Ројтерс.

„Беше чест да се сретнам со претседателот Зеленски денеска во Киев и да ја потврдиме силната поддршка на САД за Украина“, рече Остин.
Show more

Би можело да ве интересира

Русија лансираше крстосувачки ракети од стратешки бомбардери за да го нападне Киев

Морис: Зеленски се подготвува за абдицирање или за бегство од Украина

Горан Наумовски

Украински критичар на Зеленски, пронајден мртов во Русија

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Зеленски: Киев ќе ја победи Русија

Горан Наумовски

Одекнаа експлозии низ Крим: Не нападнаа со десетици дронови

Горан Наумовски

Орбан ја блокира Украина