Напад во германската гимназија: Ученик со нож ги нападнал пријателите

Од:

Напаѓачот во училиштето во германскиот град Вупертал, кој повреди четворица ученици во тамошната гимназија, боледувал од психички нарушувања, јавуваат германските медиуми. Како што јави јавниот сервис WDR, директорот на гимназијата каде што се случило злосторството ги известил родителите дека напаѓачот е 17-годишен ученик кој боледувал од ментална болест, не наведувајќи детали.

Полицијата соопшти дека напаѓачот „сосема ненадејно“ со нож ги нападнал учениците кои биле во негова близина, меѓу кои и неговите пријатели, и дека на крајот се прободел во градите. Заднината на нападот се уште е целосно нејасна, соопшти полицијата.

За криминалот во гимназијата во центарот на градот била известена полицијата. Во обемната полициска акција што веднаш следеше, училиштето беше успешно евакуирано и целата област беше обезбедена, а полицијата во првите пријави констатира дека немало пукање за време на инцидентот.

Медиумите тогаш објавија дека во нападот бил употребен нож. Полициски хеликоптер можеше да се види како кружи над училиштето, додека голем број полицајци со автоматски пушки беа меѓу брзата помош на местото на настанот.

Надлежните изјавија дека е формирана контакт точка за родители, центар за поддршка. Многу ученици изгледаа видно потресени од она што се случи додека нивните родители дојдоа да ги земат. Во Германија во последните години имаше неколку масакри во училиштата, од кои најлошото беше во 2022 година во Ерфурт, кога ученик со огнено оружје уби 16 ученици.

Би можело да ве интересира

Првиот германски разузнавач: И Русите се подготвени за саботажа

Горан Наумовски

Тројца тинејџери уапсени во Германија под сомнение дека планирале напад

Спречен терористички напад во Германија

Германски медиуми: Во Европа откриено складиште за оружје на Хамас

Германија: Стапи на сила законот за декриминализирање на поседувањето канабис

Над 20 повредени во нова автобуска несреќа во Германија-патниците биле средношколци

Горан Наумовски