Најмалку четири лица загинаа, а 16 се повредени во уривањето на зграда на Мајорка

Од:

Бројот на загинати во уривањето на двокатната зграда на шпанскиот остров Мајорка се искачи на четири, а бројот на повредени на 16, а неколку луѓе се уште се заробени под урнатините, соопштија локалните служби за итни случаи.

Претходно беше соопштено дека најмалку две лица загинаа, а најмалку 12 се повредени.

Локалните медиуми објавија дека ресторанот „Медуза бич клуб“ се наоѓал во зградата што се урна во четвртокот вечерта во главниот град на Мајорка, Палма.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Гневните жители на Барселона ги прскаа туристите со вода

(ВИДЕО) Сурова и брутална традиција: Шестмина повредени на првиот ден од трките со бикови во Памплона

Катерина Ѓуровски

Голем протест против масовниот туризам во Малага

Горан Наумовски

Германците пресметаа: Одморот во Хрватска е поскап отколку во Шпанија, Грција и Португалија

Шпанија, Ирска и Норвешка денеска официјално ќе ја признаат Палестина

Шпански министер: Мојот израелски колега објави скандалозно и страшно видео