Најмалку 14 лица загинаа во сообраќајна несреќа во Пакистан

Од:

Најмалку 14 лица загинаа, а 63 се повредени во сообраќајна несреќа во источниот дел на Пакистан каде патнички автобус излетал од автопатот и се превртел.

Несреќата се случила во близина на градот Калар Кахар во провинцијата Пенџаб, соопштија локалните власти, додавајќи дека повредените се пренесени во блиските болници.

Премиерот Шахбаз Шариф изрази длабоко сочувство за загубените животи во несреќата и нареди да се обезбеди најдобар можен медицински третман на повредените. Сообраќајните несреќи во Пакистан најмногу се случуваат поради непочитување на правилата, што доведува до смрт на неколку илјади луѓе секоја година.

Би можело да ве интересира

Шестмина повредени од кои еден потешко во судир на два „голфа“ на патот Скопје-Тетово

Ана Ололовска

Возачот кој ја предизвика сообраќајката кај Штип бил во алкохолизирана состојба

Ана Ололовска

Повредениот во сообраќајката кај Штип кој беше пренесен во Скопје е во стабилна состојба

МВР со детали за сообраќајката на автопатот Штип-Миладиновци во која загинаа три лица

Во сообраќајка на автопатот Скопје – Тетово: Петмина повредени, двајца со потешки повреди

Горан Наумовски

МВР со детали за вчерашната несреќа: Еден загина, а тројца се поврeдени во сообраќајка кај охридското село Издеглавје

Горан Наумовски