Најмалку 14 лица се повредени во руските напади врз градови низ Украина

Од:

Најмалку 14 лица се повредени во руските напади врз градови низ Украина во текот на ноќта, соопштија украинските власти.

Во Киев седум лица се повредени, меѓу кои и едно деветгодишно девојче, изјави градоначалникот Виталиј Кличко, додавајќи дека се оштетени и некои станбени и деловни објекти.

Најмалку две лица се повредени во шест руски напади врз областа Слобид во Харков, кога била оштетена и цивилна инфраструктура, изјави регионалниот началник Олег Сињегубов.

Пет лица се повредени, а најмалку едно лице е затрупано под урнатините во градот Черкаси, каде е оштетена зградата на социјалната инфраструктура, изјави началникот на областа Игор Табурец, пренесе АП.

Остатоци од ракети паднаа во центарот на Киев и оштетија нестанбени згради на исток, предизвикувајќи пожар, рече Кличко, пренесе Ројтерс.

Oфицијални и локални медиуми, исто така, објавија дека експлозии се случиле во областа Хмелницки, Виница, Лавов и Ивано-Франковска област.

Во градот Ривне во западна Украина во некои делови снемало струја, па се претпоставува дека во руските напади е оштетена енергетската инфраструктура, пренесува Танјуг.

Би можело да ве интересира

Ако победи Трамп, финансискиот товар за помош на Украина ќе се промени на штета на ЕУ тврди Орбан

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Се шири снимка: „Украинец во цивилна облека истрела крстаречка ракета кон Русите од рамо“

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото

(ВИДЕО) Украинските партизани објавија снимка: Ја саботиравме клучната пруга во Русија