Најмалку 11 жртви на насилство во Конго

Од:

Најмалку девет цивили и двајца војници загинаа во новиот бран на насилство во Демократска Република Конго, соопштија локалните власти.

Тела на девет цивили биле пронајдени во провинцијата Северен Киву, соопштија локалните власти, додавајќи дека тие биле држени како заложници од бунтовниците на Обединетите демократски сили (АДФ).

Од 5 ноември во напади на оваа бунтовничка група убиени се повеќе од 500 цивили.

Во друг судир во соседната провинција загинале двајца војници.

Бунтовниците на АДФ се сметаат за виновни за убиство на илјадници луѓе во изминатите пет години во источниот дел на Конго кој е богат со руда и каде дејствуваат многу бунтовнички групи.

Би можело да ве интересира

СЗО: Еболата се шири во западно Конго

Ана Ололовска

Пет жени мелески од Конго ја тужат Белгија за злосторства против човештвото

Ана Ололовска

Конго прогласи крај на епидемијата на ебола на истокот од земјата

А1он

Околу 1.300 цивили се убиени во последните осум месеци во конфликтите во ДР Конго

Ана Ололовска

Најмалку 20 цивили загинаа во етничкото насилство во ДР Конго

А1он

Во напад врз цивилен конвој во Конго убиени 16 лица

А1он