На Киев итно му требаат пари: „Мораме да му покажеме на Путин дека не може да ја надживее Украина“

Од:

Соединетите Држави и нивните партнери од Г7 постигнаа напредок во изнаоѓање начин да ги обезбедат итно потребните средства за Украина преку искористување на профитот остварен од замрзнатите руски средства, изјави претставник на американското Министерство за финансии.

Брент Нејман, помошник секретар за меѓународни финансии, рече дека неодамнешната одлука на Европската унија да користи годишна заработка од замрзнатите средства може да генерира милијарди долари годишно за да и помогне на Украина во борбата против руската инвазија.

Нејман рече дека САД и Г7 постигнале напредок во разговорите за тоа како веднаш да испорачаат уште поголеми количини во Украина. „Еден начин може да биде да се позајми значителна сума за да и се помогне на Украина на краток рок и да се поврзе отплатата на долгот со приливот на идните профити“, рече тој.

Ова ќе обезбеди итна финансиска помош за Украина и ќе му покаже на рускиот претседател Владимир Путин дека „не може да ги надмине Украина и нејзините партнери“, рече Нејман, кој неодамна се врати од посетата на Украина.

САД ги охрабруваат партнерите од Г7 – Велика Британија, Канада, Франција, Германија, Италија и Јапонија – да прифатат заем покриен со приходи од замрзнати средства, што ќе му обезбеди на Киев 50 милијарди долари на краток рок. Официјален претставник на министерството рече дека има технички прашања кои допрва треба да се разработат и дека се уште се разгледуваат други опции, но не даде детали.

Американската министерка за финансии Џенет Јелен изјави дека заработката од имотот се движи од 3 до 5 милијарди долари секоја година. Американскиот предлог доби значителна поддршка, рече таа. Белата куќа вчера нагласи дека секое решение за монетизација на замрзнатите руски средства во вредност од околу 300 милијарди долари мора да се разработи заедно со сојузниците и другите земји.

Портпаролот на Белата куќа Џон Кирби изјави за новинарите дека претседателот Џо Бајден најверојатно ќе разговара за ова прашање за време на посетата на Франција оваа недела и на самитот со лидерите на Г7 во Италија следната недела.

Би можело да ве интересира

Приближно 32 отсто од Украинците се подготвени на територијални отстапки кон Русија за да се стави крај на војната

Руските сили ја презедоа контролата

Ако победи Трамп, финансискиот товар за помош на Украина ќе се промени на штета на ЕУ тврди Орбан

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Се шири снимка: „Украинец во цивилна облека истрела крстаречка ракета кон Русите од рамо“

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски