Москва тврди дека Украина распоредила половина од армијата во Донбас

Од:

Русија денеска ја обвини Украина дека распоредила половина од својата армија – или 125.000 војници – во зоната на конфликтот во Донбас, каде што украинските владини сили се борат со сепаратистите поддржани од Москва од 2014 година.

Обвинението го упати портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова на брифинг во Москва. Засега нема одговор од Киев.

Русија вели дека е загрижена за намерите на Украина во време на зголемени тензии меѓу двете земји поради стравувањата на Западот од нов руски напад на украинска територија. Москва ги отфрла овие наводи како влевање страв.

Би можело да ве интересира

Лавров: Немаме веќе трпение, време е да продолжиме понатаму

Ана Ололовска

Голем хакерски напад во Украина: „Плашете се и очекувајте го најлошото“

Ана Ололовска

Прајс: Сојузниците ги координираат непосредните чекори за можни казнени мерки за Москва

Ана Ололовска

Русија од Казахстан извлекла повеќе од 2.000 луѓе

Ана Ололовска

Вашингтон пост: Сенатот подготвува санкции против Путин во случај на руска окупација на Украина

А1он

Глобалната логистичка криза предизвика скок на контејнерскиот товар во Русија

Ана Ололовска