Медведев: Ќе бидеме трпеливи во врска со односите со Украина

Од:

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски се уште нема преземено никакви чекори за обновување на односите со Русија и ние треба да бидеме трпеливи, изјави рускиот премиер Дмитриј Медведев во интервју за руската телевизија.

– Ако сакаат да преземат некои чекори, ќе ги направат. Соопштенијата што доаѓаат од Киев се многу контрадикторни. Меѓутоа, сé уште не сме виделе никакви дела. Да бидеме трпеливи. На крај, сето тоа се однесува на новиот претседател, на новите власти, рече Медведев.

Во врска со реториката на новата власт во Киев во однос на Русија, Медведев одговори дека не забележал ништо ново.

Би можело да ве интересира

Пацоли: Територијалниот интегритет на Косово е недопирлив и ќе го признаете порано или подоцна

Девет лица загинаа, повеќе од 20 повредени во автобуска несреќа во Русија

Медведев следниот месец во Белград на заедничка прослава на победата над фашизмот

Откако Трамп кажа дека „преговорите се мртви“ талибанците заминаа на средби во Русија

(ВИДЕО) Сноуден: Најмоќната Влада во светот само сакаше да ме снема

Татјана Ташкова

Олимпискиот бегалец обвинет за сексуално злоставување конечно уапсен