Маск изгуби повеќе пари од кој било во историјата

Од:

Извршниот директор на Tesla, SpaceX и Twitter вреди 137 милијарди долари според индексот на милијардери на Блумберг, што е доволно за да се најде на второто место на листата на најбогати луѓе во светот, веднаш зад претседателот на LVMH, Бернард Арно. Но, пред нешто повеќе од еден месец тој беше на првото место, а потоа неговата нето вредност беше 340 милијарди долари. Овој податок го прави Маск првиот човек во историјата кој изгубил 200 милијарди долари, објави Блумберг.

Најголем дел од ова е поврзано со Tesla, чии акции паднаа за 65% во 2022 година. Побарувачката за Tesla опадна откако минатата година се зголеми конкуренцијата во електрични возила од етаблираните производители на автомобили. Компанијата ги пропушти целите за раст и го намали производството во Кина, а нејзините испораки во четвртиот квартал, објавени во понеделникот, не ги исполнија проценките на Вол Стрит.

Падот на интересот на клиентите за Tesla стана очигледен минатиот месец, кога компанијата им го понуди на клиентите најголемиот попуст досега. Со цел да се ослободи од инвентарот пред почетокот на новата година, компанијата на крајот понудила попуст од 7.500 долари за оние кои ќе го земат возилото пред крајот на годината. Овие длабоки попусти ги вознемирија инвеститорите, со што акциите на Tesla паднаа за 37% во декември.

Критичарите долго време се прашуваа дали Тесла некогаш вредел трилиони долари на кои компанијата беше проценета на почетокот на 2022 година. На својот врв, Тесла вредеше повеќе од 12-те најголеми светски производители на автомобили заедно, иако имаше само мал дел од нивната продажба.

Тесла ја заврши годината со вредност од 386 милијарди долари, што е сепак многу повисока од нејзината конкуренција, но многу помалку од технолошките титани како Епл, Мајкрософт, Гугл и Амазон во споредба со пред една година.

Купувањето на Твитер од 44 милијарди долари од Маск исто така не им помогна на акциите на Тесла, ниту на неговото лично богатство. Откако го објави својот интерес за Twitter минатиот април, Маск продаде акции на Tesla во вредност од 23 милијарди долари.

Постојаното твитирање и непредвидливото однесување на Маск, особено по преземањето на функцијата извршен директор на Твитер, ги потресе инвеститорите на Тесла, со оглед на тоа што тие очекуваа поголема посветеност на највредната компанија во компанијата. Маск се бранеше од ваквите критики со тврдењето дека не пропуштил ниту еден голем состанок на Тесла откако го презеде Твитер.

CNN Business предвидува дека акциите на Tesla би можеле да закрепнат и Маск повторно да стане најбогатиот човек на светот. Но, неговата репутација како гениј претрпе сериозна штета, речиси колку и неговото лично богатство.

Би можело да ве интересира

Бразилски судија покрена истрага против Илон Макс

Катерина Ѓуровски

Илон Маск повеќе не е најбогатиот човек на светот

(ВИДЕО) Американци и Русин тргнаа со ракетата на Маск кон вселенската станица

Маск: Нема шанси Путин да ја загуби војната во Украина

Маск: Вградивме чип во човечкиот мозок

Горан Наумовски

ВИДЕО: Лансиран Старшип на Илон Маск, Spacex загуби контакт со мега-ракетата

Катерина Ѓуровски