Макрон: Војната со Хамас ќе трае 10 години

Од:

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика израелските власти „попрецизно да ги дефинираат“ крајните цели на војната со Хамас, бидејќи наведената цел за целосно елиминирање на палестинската милитантна група може да доведе до повеќегодишен конфликт.

Реакцијата на Макрон дојде откако израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во саботата вети дека ќе ја продолжи копнената офанзива во Газа до целосно „уништување на Хамас“.

Говорејќи на прес-конференција на маргините на климатската конференција на ОН COP28 во Дубаи, Макрон праша дали „некој мисли дека е можно“ да се уништи Хамас.

„Ако тоа е целта, војната ќе трае 10 години“, тврди тој.

„Не може да има долгорочна безбедност за Израел во регионот ако таа безбедност дојде по цена на животите на Палестинците, што влијае на јавното мислење во регионот“, рече Макрон.

Би можело да ве интересира

Итна седница на Советот за безбедност на ОН поради масакрот во Газа

Бајден на средба со лидерите на Египет и Катар: Ни треба шестнеделен прекин на огнот во Газа

Двајца мажи се убиени денеска во престрелка на окупираниот Западен Брег

Горан Наумовски

Макрон за изјавата за испраќање војници во Украина: Секој мој збор е одмерен, обмислен и избалансиран

Белата куќа за израелскиот смртоносен напад во Газа: Сериозен инцидент

Израел: Камиони прегазија Палестинци, некои загинаа во стампедо

Горан Наумовски