Левичарските партии во Франција заедно излегуваат на избори против Макрон и Ле Пен

Од:

Француските левичарски опозициски партии најавија дека заеднички ќе номинираат кандидати на предвремените парламентарни избори подоцна овој месец за да се спротивстават на владата на претседателот Емануел Макрон и екстремно десничарското движење на Марин Ле Пен.

Како што објави Ројтерс, социјалистите, зелените, комунистите и екстремно левичарската партија ЛФИ („Неосвоена Франција“) повикаа во заедничка изјава за „алтернатива на Макрон и борба против расистичкиот проект на екстремната десница“.

Партиите најавија дека во првиот круг од изборите на 30 јуни ќе поддржат заеднички кандидат во секоја изборна единица.

Партиите на левицата соработуваа и претходно, но во последните две години имаше разидување на ставовите, вклучително и различни ставови за војните во Украина и Газа.

По тешкиот пораз на неговата партија на изборите за Европскиот парламент во неделата, Макрон најави предвремени избори и го распушти Националното собрание.

Првите анкети за парламентарните избори покажуваат предност за партијата Национален митинг на Марин Ле Пен.

Би можело да ве интересира

Саркози: Макрон ја турка земјата во хаос

Во пожар во штала во Франција изгореа 70 тркачки коњи

A1on

Макрон го распушти собранието и распиша избори за 30 јуни

A1on

Борисов со убедливо водство на изборите во Бугарија

A1on

Тежок пораз на Макрон на европските избори, Ле Пен ја запечати победата

A1on

„Галуп“ предвидува победа на ГЕРБ на изборите во Бугарија

A1on