Летни торнада во Полска

Од:

Невообичаен бран летни торнада денеска ја погоди северна и западна Полска, во кои едно лице го загуби животот, а 10 се повредени.

Како што јавуваат агенциите, во областа на националниот парк Бори Тухољкије, популарна туристичка дестинација, забележен е торнадо со широчина од 800 до 1.000 метри.

Во овој регион повеќе од 400 хектари шума се срамнети со земја, а повеќе од 10 куќи се урнати.

Оваа појава доведе до прекин во електричната енергија и затворање на патиштата, а стотици пожарникари ги отстрануваат стеблата од дрвјата, од кои некои беа паднати врз железничките шини.

Според пожарникарите, еден човек загина во селото Вицинки, кога врз него се урнала неговата куќа.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Два тона ѓубриво фрлени пред домот на рускиот амбасадор во Полска

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Жена од Полска сруши Гинисовиот рекорд: Помина повеќе од три часа „закопана“ во мраз

Полска: Уапсени поранешниот министер Камински и неговиот заменик

Полски шахист одби да се ракува со рускиот велемајстор, кој е жесток поддржувач на Владимир Путин

Предраг Петровиќ

Украинска ракета падна во Полска

ВИДЕО: Уште еден украински камионџија умре поради блокадата на полската граница