Лавров: Ако сакате преговори, Киев нека го отповика указот на Зеленски

Од:

Западот не сака искрено да гледа на потеклото на украинската криза, туку само прибегнува кон обвинување на Москва, изјави во средата рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во ОН.

„Денес реториката на нашите противници е исполнета со пароли: „инвазија“, „агресија“, „анексија“. И ниту еден збор за основните причини за проблемот“, рече Лавров во говорот во Советот за безбедност на ОН.

Тој продолжи да го обвини Западот за „поттикнување на очигледно нацистички режим во Украина, кој отворено ги препишува резултатите од Втората светска војна и историјата на сопствениот народ“.

„Западот избегнува суштинска дискусија заснована на факти и почитување на сите принципи на Повелбата на ОН. Очигледно нема аргументи за искрен дијалог“, рече министерот.

Лавров ги обвини украинските власти за попречување на мировните преговори. Тој потсети дека украинскиот претседател Володимир Зеленски издаде декрет во октомври 2022 година во кој изјави „неможноста да се водат преговори со рускиот претседател Владимир Путин“.

„Ако САД се заинтересирани за преговори, верувам дека нема да им биде тешко да му наредат на Киев да го отповика указот на Зеленски“, рече Лавров.

Би можело да ве интересира

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото

(ВИДЕО) Украинските партизани објавија снимка: Ја саботиравме клучната пруга во Русија

ВИДЕО: Украинците го возвратија ударот, испратија десетици дронови на Русија

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Украина во шок по нападот на Киев, десетици мртви и стотици повредени: Се очекува реакција од НАТО

Катерина Ѓуровски