Кремљ: Ракетите испорачани од САД нема да ја променат ситуацијата на бојното поле

Од:

Американските испораки на ракети АТАКМС со долг дострел и тенкови Абрамс за Украина нема да ја променат ситуацијата на бојното поле, соопшти Кремљ.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, исто така рече дека руската војска постојано учи да се прилагодува на новите видови оружје.

Би можело да ве интересира

Британски “Економист“: Изгледа Русите ќе ја добијат војната во Украина

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ, постигнат договор за фукционалноста на организацијата

Катерина Ѓуровски

Зеленски: Ако Русија нападне членки на НАТО, американските деца ќе мора да се борат

Војната со Украина нема да заврши наскоро, првите преговри ги минирала Британија објави Лавров

Орце Костов

ВИДЕО: Во Украина оштетени или уништени околу 170.000 објекти, загинаа околу 10.000 цивили

Зеленски призна: „Ќе биде потешко да се врати Донбас отколку Крим“