Кремљ: Мировни преговори за Украина без учество на Русија се апсурдни

Од:

Организирањето на каков било глобален мировен самит за Украина што ја исклучува Русија е едноставно „апсурдно“ и нема да биде успешно, изјави во интервјуто портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Песков за руските медиуми изјави дека Русија ја продолжува својата војна против Украина, која трае повеќе од две години, за да се заштити од Западот.

„Може ли украинскиот проблем да се реши без учество на Русија? Одговорот е јасен – не може“, рече Песков во интервјуто што го даде минатиот четврток, еден ден пред масовното пукање во концертна сала во близина на Москва.

„Затоа што Украина е претворена во инструмент во рацете на колективниот Запад, со чија помош има намера, како што изгледа, да изврши уште поголем притисок врз Русија“, додаде Песков.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски повика на меѓународен мировен самит, а претходно оваа година Швајцарија објави дека ќе биде домаќин и дека се разговара за датумот и деталите.

Рускиот претседател Владимир Путин претходно го отфрли украинскиот мировен план кој предвидува повлекување на руските сили и враќање на границите на Киев од 1991 година, вклучувајќи го и Крим, кој Русија го зазеде и анектираше во 2014 година. Тој го опиша како „неостварлив“.

Песков повтори дека планот е незамислив и ја осуди намерата на Европската унија и другите земји да користат замрзнати руски средства за помош на Украина.

„Верувам дека Европејците разбираат дека ќе ја оспориме таквата одлука“, рече тој.

Би можело да ве интересира

Русите ја презедоа контролата врз селото Богдановка

Предраг Петровиќ

Стигна порака: „Новата американска помош нема ништо да смени во Украина“

Русија за американската помош: Ова дополнително ќе ја уништи Украина

Америка изгласа помош за Украина, ова би можело да со смени текот на војната

Катерина Ѓуровски

Америка блиску до историска одлука за Украина, ова може да го промени текот на војната

Катерина Ѓуровски

Руски воен репортер убиен во украинскиот напад со дронови