Коронавирусот во САД се прошири до нивото забележано во јануари

Од:

Бројот на нови Ковид-19 случаи во САД минатата недела достигна највисоко ниво последен пат забележано во јануари. Просечните неделни бројки за првпат се зголемија до повеќе од 160.000 случаи.

Податоците за болеста, следени од Ковид-19 тракерот на Њујорк тајмс, покажуваат дека просечниот број во периодот од 31 август до 5 септември се искачил до нивото од крајот на јануари.

Истовремено, вкупниот број на Ковид-19 случаи во САД во понеделник ја надмина бројката од 40 милиони, додека повеќе од 648.000 луѓе починале како резултат на болеста.

Расте бројот и на смртни случаи во текот на една седмица до речиси 1.400. Ова ниво на морталитет претходно се набљудуваше во март, кога тој показател се намали по јануарскиот максумум.

Би можело да ве интересира

„Јунајтед Ерлајнс“ отпушти 232 вработени кои не сакале да се вакцинираат

Катерина Павлова-Николовска

На генералното собрание на ОН во Њујорк само со доказ за вакцинација

Во САД за шест месеци фрлени 15 милиони дози вакцини против Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

Само вакцинирани странци ќе може да влегуваат во САД

Катерина Павлова-Николовска

Коронавирусот премина на животни, заразени 40 отсто од елените во северниот дел на САД

Катерина Павлова-Николовска

Во САД 70 отсто од возрасните примиле барем една доза вакцина