sad koronavirus

Свет

Ентони Фаучи, советникот на Бајден за ковид, позитивен на коронавирус

А1он
ЛИЦЕТО на одговорот на САД на пандемијата на Ковид-19, научникот Ентони Фауч е позитивен на коронавирус, но продолжува да работи од дома додека закрепнува, соопшти
Свет

САД: Бројот на случаи на Ковид-19 е тројно зголемен за еден месец

А1он
САД забележаа тројно зголемување на бројот на случаи на Ковид-19 во текот на изминатиот месец и постојан пораст во изминатите пет недели,изјави Рошел Валенски, директорка
Економија

Американските авиокомпании бараат укинување на тестирањето за вакцинираните против Ковид

А1он
Американските авиокомпании и туристичките агенции во средата побараа од владата на претседателот Џо Бајден да ја укине обврската за вакцинираните патници да покажат негативен тест
Свет

Над 100 милиони случаи на заразени со Ковид-19 на американскиот континент од почетокот на пандемијата

А1он
Бројот на случаи на заразени со Ковид-19 од почетокот на пандемијата надмина 100 милиони во Северна и Јужна Америка, соопшти Панамериканската здравствена организација. Повеќе од
Свет

Во САД отпуштени од работа 103 маринци затоа што одбиле вакцина против Ковид-19

А1он
Маринскиот корпус во САД отпушти 103 припадници на службата затоа што одбиле да ја примат вакцината против Ковид-19, откако војската почнува да спроведува извршни дејствија
Свет

Од воздухопловните сили на САД отпуштени 27 војници поради одбивање за вакцинација

А1он
Воздухопловните сили на САД соопштија дека 27 војници биле отпуштени откако одбиле да се вакцинираат против Ковид-19. Пентагон ја прогласи во август вакцината за задолжителна
Свет

Во САД бројот на починати од Ковид-19 достигна 800.000 лица

А1он
Бројот на смртни случаи од Ковид-19 во СAД достигна 800.000, додека земјата се подготвува за потенцијален нов бран поради повеќе собири во затворени простории во
Свет

Отфрлена одлуката на Бајден за заложителна вакцинација или тестирање во приватните компании

А1он
Сенатот на САД, во кој мнозинството имаат Демократите, ја прифати мерката предложена од Републиканците со која би се поништила одлуката на претседателот Џо Бајден да