„Комсомолскаја правда“: Во Украина убиени се 9.861 руски војник

Од:

Московскиот таблоид поврзан со Кремљ, „Комсомолскаја правда“ објави дека при инвазијата врз Украина убиени се 9.861 руски војник биле убиени, а повредени се 16.153.

„Комсомолскаја правда“ се повика на руското Министерство за одбрана, иако Министерството јавно не ги објави таквите податоци.

Според последните официјални податоци објавени од Русија, до 2 март биле убиени 498 војници.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Ганг: Односите меѓу Кина и Русија се фактор кој ќе донесе глобален мир и стабилност

Горан Наумовски

ISW: Украинската контраофанзива предизвикува загриженост во рускиот информативен простор

Медведев: Москва се подготвува за украинската контраофанзива

Ана Ололовска

Лажна е фотографијата на која Путин е клекнат пред кинескиот претседател

Предраг Петровиќ

Меѓународниот кривичен суд одговори на заканите од Русија

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Падна во несвест во шоуто на пропагандист на Путин

Ана Ололовска