Кои се руските борци против Путин – дел од нив му биле блиски и моќни соработници

Од:

Судејќи според медиумските извештаи, бројни руски државјани се борат на украинската страна – против Русија. Кои се овие волонтери? И кои се нивните идеолошки ставови за иднината на Русија?

„Соништата се остваруваат! Сега сум во Легијата на слободата на Русија“, изјави поранешниот заменик-шеф на руската државна „Газпромбанк“, Игор Волобујев. Телеграмскиот канал на Легијата има детали за бројни руски војници кои пребегнале во Украина, дури се наведуваат и нивните имиња, пишува ДВ.

Во понеделникот борците од овие единици го гранатираа регионот Белгород во Русија. Андриј Јусов од украинската тајна служба на телевизија зборуваше за „операцијата за ослободување на територијата на регионот Белгород од режимот на Путин“.

Најдоцна од почетокот на април 2022 година, се знае дека Легијата на слободата кон Русија навистина постои. Наводно, e составенa од заробени руски војници кои пребегнале на украинската страна, како и од доброволци со руски пасоши.

Станува збор за околу 500 луѓе, вели Илја Пономарјов, поранешен пратеник на руската Државна дума, кој сега живее во егзил и ја претставува таа единица. Во 2014 година тој беше единствениот пратеник кој гласаше против анексијата на украинскиот полуостров Крим.

Втората единица, Рускиот волонтерски корпус, беше формирана во август минатата година. Нивниот број се чува во тајност, но борецот познат како Кардинал, чија воена легитимација ја доби ДВ, вели дека тие извршуваат должности на компанија.

Една компанија се состои од 30 до 150 луѓе. Ко-основачот на единицата, бизнисменот Денис Капустин, познат по руската десничарска екстремистичка средина, под псевдонимот Денис Никитин, на крајот на минатата година пријавил дека рускиот корпус на доброволци бил распореден во украинската армија од 2022 година.

На социјалните мрежи Рускиот волонтерски корпус наведува дека сите членови претставуваат десничарско-конзервативни ставови. На пример, борецот Кардинал ја гледа идната Русија како „вистинска национална држава на Русите на оригиналните руски територии – земајќи го предвид територијалниот интегритет на Украина и Белорусија и соседните земји“. Тој истакнува: „Сакаме да изградиме држава за Русите која сака да живее во мир со сите околни народи“.

Членовите на Легијата на слободата на Русија, од друга страна, јавно не ги искажуваат своите политички ставови. Илја Пономарјов посочува дека во единицата нема доминантна идеологија. Тој вели дека тоа е прототип на идната армија на Руската Федерација. Нејзината предност е што таа не се позиционира ниту лево ниту десно, не е ниту либерална ниту конзервативна, вели тој. Идејата за спротивставување на агресијата на Русија, вели тој, ги обединила членовите.

Рускиот волонтерски корпус припаѓа на Граѓанскиот совет, ново здружение на руски емигранти кое е основано во Варшава. За меѓународни прашања во тоа здружение е одговорна Анастасија Сергеева, која до неодамна беше на чело на полската фондација „За слободна Русија“.

Таа вели дека во Граѓанскиот совет се вклучени активисти од републиките на Руската Федерација и дека тие се залагаат за правото на народот на самоопределување. Граѓанскиот совет објави видео пораки на Јутјуб до Чеченците и Черкезите во кои ги повикува да се борат за Украина и да се ангажираат за независност на нивните републики. За да ја финансира работата на Граѓанскиот совет и обуката на новите борци, Сергеева се обидува да најде приватни донации.

Претставникот на Легијата на слободата на Русија, Илја Пономарјов, кон крајот на 2022 година за ДВ изјави дека разговарал за соработка со претставници на различни земји и медиуми. За разлика од рускиот волонтерски корпус, кој им дозволува на регионите да се отцепат од Руската Федерација, Легијата вели дека нејзината цел е „да ја зачува обединетата и неделива Русија во границите од 1991 година“. Но, регионите, според позицијата на Легијата, ќе мора да добијат далекусежни овластувања и да го зачуваат својот етнички идентитет. Легијата, исто така, собира пари за својата работа – во криптовалути.

Пред Рускиот волонтерски корпус да започне соработка со Граѓанскиот совет, прифаќаше само Руси кои веќе беа во странство. Многумина од нив, според нивните сопствени изјави, се дел од баталјонот Азов на страната на Украина од 2014 година во борбите во Донбас.

Денес, Граѓанскиот совет е еден вид центар за вработување. Според Анастасија Сергеева, мажите сега се примаат директно од Русија. На веб-страницата на Советот, на потенцијалните волонтери им се нуди да пополнат прашалник во формулар на Google или да испратат порака до шифрирано поштенско сандаче на ProtonMail. „Понатамошната комуникација се одвива преку безбедни системи што ги предлагаме“, објаснува Сергејева, без да навлегува во детали.

Од неуспешниот обид за спојување во август 2022 година, рускиот волонтерски корпус и Легијата на слободата на Русија меѓусебно се критикуваат. Сепак, тие избегнуваат да го покажат тоа јавно.

Како што нагласува Олексиј Арестович, поранешен советник во кабинетот на украинскиот претседател, Легијата на Слободата на Русија првично ги регрутирала само оние руски воени затвореници кои ги промениле своите ставови. Сепак, според него, Легијата сега прифаќа луѓе кои се уште се во Русија.

И овде заинтересираните мора прво да испратат биографија и копии од различни документи, меѓу кои и лична карта, во инбокс на ProtonMail. Како што информираат од самата Легија, процесот на прием наводно вклучува тест за детектор на лаги, како и психолошки и други тестови за способност.

Би можело да ве интересира

Русите зазедоа уште едно село во Луганската област

Тотален колапс: Колони луѓе бегаат од Украина

ВИДЕО: Голем украински напад на Крим, експлозии во два руски града

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Зеленски ги откажа сите патувања, Русите влегуваат во Вовчанск, украинските сили се повлекуваат

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Украинците се потешко ја бранат харковската област: Ги искористивме сите сили, на работ сме

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Снимки од упадот на руските сили во Вовчанск, се водат улични борби

Катерина Ѓуровски