Кина и Русија и задаваат сериозни проблеми на Америка

Од:

Стратешкото партнерство меѓу Русија и Кина е од клучно значење за обезбедување мир и безбедност на евроазискиот континент. Тие можат да одиграат конструктивна улога во одржувањето на глобалниот поредок и правдата, пишува весникот „Глобал тајмс“.

Кина и Русија заедно се спротивставија на западната хегемонија, се наведува во статијата.

Како знак на солидарност со другите народи, Москва и Пекинг упорно промовираат мултиполарност и поголема демократизација на меѓународните односи, одлучно спротивставувајќи се на обидите на Вашингтон да ги наметне своите идеали на сите и да предизвика нова студена војна, пишува весникот.

Авторот на написот наведува дека Русија и Кина ја зајакнуваат соработката и покрај сите напори на Западот да ја одвои едната земја од другата. Како пример, последниот разговор меѓу рускиот лидер Владимир Путин и кинескиот претседател Си Џинпинг, чии резултати, според авторот, сигнализираат успех во развојот на односите меѓу државите.

Дури и пред конфликтот во Украина, Вашингтон беше претпазлив за блиските врски меѓу Пекинг и Москва. Бидејќи САД ги класифицираа овие две земји како свои главни конкуренти, па дури и потенцијални непријатели, Вашингтон е загрижен дека продлабочувањето на соработката меѓу Кина и Русија ќе влијае на нејзината хегемонија.

Според него, најголемата грижа на САД е зајакнувањето на соработката меѓу Кина и Русија во областите што ги опфаќаат економијата и трговијата, што би можело значително да го намали ефектот од санкциите што САД и Западот ги воведоа кон Русија.

Апсурдно е Вашингтон да смета дека односите на Кина со Русија се „на погрешната страна на историјата“, се вели во написот.

„Руско-кинеските односи влегуваат во нова ера. Се очекува во 2023 година соработката меѓу земјите да се интензивира и да донесе повеќе просперитет и стабилност во светот“, се наведува во написот.

Како што беше посочено, земјите развиваат партнерство не само во економската и енергетската област, туку и во сферата на безбедноста. За тоа говорат заедничките руско-кинески воени вежби, кои се одржаа во согласност со планот, и покрај „неоснованите и ирационалните“ обвинувања на западните политичари, заклучува авторот на написот.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Владимир Кара-Музра – новото лице на отпорот против Путин

Катерина Ѓуровски

Русија може да користи нуклеарно оружје полесно отколку што се мисли

Русија им ветува помош на земјите од Латинска Америка за да им се спротивстават на САД

Катерина Ѓуровски

Земјотрес со јачина од 5,8 степени по Рихтер ја погоди границата меѓу Киргистан и Кина

(ВИДЕО) Голем пожар во Кина, загинаа најмалку 15 лица, 44 се повредени

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Експлозии во руска фабрика: Погодена челичарницата на еден од најбогатите Руси

Горан Наумовски