Катар: Хамас потврди дека го добиле лековите наменети за заложниците во Газа

Од:

Хамас потврди дека ги добил лековите и почнал да ги доставува до заложниците во Газа, соопшти денеска катарското Министерство за надворешни работи. Катар и Франција посредуваа во договорот меѓу Израел и Хамас во јануари за итна испорака на медицински материјали за заложниците кои ги држеше Хамас во Газа.

За возврат треба да се достави хуманитарна и медицинска помош до цивилите во таа палестинска енклава, пренесува Ројтерс.

„Катар ги доби овие сертификати како посредник во договорот кој вклучува испорака на лекови и испорака на хуманитарна помош за цивилите во Појасот Газа, особено во најзагрозените и најоштетените области, во замена за испорака на лекови кои се неопходни за заложниците во Газа“, изјави портпаролот на катарското Министерство, Маџет Ал Ансари.

Би можело да ве интересира

ИДФ: Во последните 24 часа во Газа беа погодени 40 цели

ОН се обидуваат да спречат глад во Газа: „Постојано има некој нов проблем“

ВИДЕО: Израелци палат возило, војската ги чува

Предраг Петровиќ

Во израелскиот напад на градот Газа загинаа 29 лица, десетици се повредени

ВАФА: Во денешните израелски напади врз Појасот Газа загинаа 25 лица

Горан Наумовски

САД: Повеќето од заложниците кои ги држи Хамас се мртви