Израелските сили гранатираат градови на југот на Либан

Од:

Израелските сили гранатираат бројни градови на југот на Либан. Израелски артилериски оган ги погоди градовите Одаисех, Балат, Лабунех, Марвахин и Серда, како и во околината на Накура. Нема информации за жртви.

Претходно Хезболах објави соопштение во кое се вели дека истрелале ракети врз позиција на израелската армија спроти либанското село Хула, предизвикувајќи штета.

Војната меѓу израелската војска и Хезболах се интензивираа во последните недели, откако Хезболах ги нападна воените позиции на 8 октомври.

Би можело да ве интересира

Најмалку 86 Палестинци загинаа, а 131 се ранети во изминатите 24 часа

Нетанјаху: Не е јасно дали ќе се оствари договорот за заложниците

Горан Наумовски

Израелците ја потврдија смртта на уште еден нивен војник

Паралелно со преговорите за примирје продолжуваат борбите меѓу Израелците и Хамас

Израелски медиуми: Постигнат напредок кон договорот за прекин на огнот

Нетанјаху сака брзо одобрение од владата за нападот во Рафах