Израел: Хамас го отфрли предлогот за примирје

Од:

Хамас го отфрли предлогот за договор за ослободување на заложниците и прекин на огнот што го претстави американскиот претседател Џо Бајден на крајот на минатиот месец, пишува The Times of Israel, повикувајќи се на неименуван израелски функционер.

„Израел вечерва преку посредник доби одговор од Хамас. Како одговор, Хамас го отфрли предлогот на претседателот Бајден да ги ослободи заложниците“, рече претставникот.

Тој додаде дека Хамас „ги променил главните параметри на предлогот“.

Би можело да ве интересира

САД ја критикуваа позицијата на МСП за израелската окупација на палестинските територии

Израел уби десетици Палестинци, меѓу нив еден локален новинар, неговата сопруга и децата

Израелската армија објави дека убила голем број членови на Хамас во Рафах

Најмалку 13 Палестинци загинаа, а 26 се ранети во израелско бомбардирање на Кан Јунис

Израелската војска тврди дека убила борци на Хамас во смртоносен напад врз училиште на ОН

Хамас се повлекува од преговорите за примирје во Газа