Индија: Најмалку девет лица починаа од топлотен удар

Од:

Најмалку девет лица загинаа поради топлотен удар во западната индиска држава Раџастан, јавија денеска локалните медиуми.

Во градот Бармер во Раџастан во четвртокот е забележана рекордна температура за оваа недела од 48,8 степени Целзиусови, пренесува Ројтерс.

Метеоролозите најавуваат дополнителен пораст на температурите, а во главниот град на Индија, Њу Делхи, во сабота, кога се одржуваат парламентарните избори, се очекува температура од околу 45 степени Целзиусови.

Летните температури во Индија често го достигнуваат својот врв во мај, а научниците предвидуваат дека оваа година земјата ќе има повеќе денови со екстремно високи температури од вообичаеното, наведува британската агенција.

Би можело да ве интересира

Заврши најскапата свадба на светот: Веселбите траат од март

Индија: 34 лица починаа, а 80 завршија во болница откако пиеле отровен алкохол

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Се судрија возови во Индија, најмалку 15 загинати

(ВИДЕО) „Пекол“ на денот на изборите во Индија: Луѓе умираат

Соборен рекорд: Измерени 52 степени

(ВИДЕО) Најмалку деветмина загинати, а 64 се тешко повредени во експлозија во хемиска фабрика во Индија