Илјадници граѓани протестираа во Франција за 1 Mај

Од:

Стотици илјади луѓе продефилираа низ Франција за „церемонијално“ и „воинствено“ да го одбележат Денот на трудот во духот на синдикалната борба против пензиската реформа и пораката на синдикатот дека нема да се откажат. Во бранот протести имаше и вандализам.

„Овој 1 Мај е едно од најмоќните општествени движења“, воодушеви генералниот секретар на CGT, Софи Бине, додека нејзиниот колега Лоран Бергер, од синдикатот CFDT, го поздрави „огромниот одѕив на луѓето“.

Според полицијата, во Стразбур се собрале 8.700 луѓе, но синдикатите тврдат дека се собрале 15.000. Во Лил имало 7.300 (т.е. 15.000 според синдикатот), во Марсеј 11.000 (130.000 според синдикатите), во Тулуз 13.500 (100.000).

Во цела Франција 1 мај на „борбен“ начин го прославија од 500.000 до 650.000 луѓе, од кои 80.000 до 100.000 во Париз. Синдикатите тврдат дека до милион луѓе се собрале низ Франција. Противниците на реформата на пензискиот систем јасно ставија до знаење дека се решени да се борат оваа реформа да се повлече.

Денот на трудот беше одбележан и со прекини во воздушниот сообраќај, со 25% до 33% од откажаните летови на најголемите аеродроми.

Најголемите синдикални акции се забележани во 2009 година, кога CGT мобилизираше речиси 1,2 милиони работници (456.000 според полицијата). Во 2002 година, синдикатите се обединија во отпорот на лидерот на екстремната десница Жан-Мари Ле Пен во вториот круг од претседателските избори и собраа 900.000 до 1,3 милиони луѓе на улиците.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Торнадо во Франција уништи неколку куќи

Крвава освета на студент во Париз: Чекаше една година, па потоа го уби професорот

(ВИДЕО) Граѓаните предупредија: Нека очекуваат социјални немири од пошироки размери

Орце Костов

(ВИДЕО) Мајка се онесвести од плачење: „Загубив млад син, му ја згрешија терапијата во приватна клиника“

Орце Костов

ВИДЕО: Снимен моментот на големиот одрон во Франција, огромен облак го прекри мостот

Катерина Ѓуровски

Франција издвојува 200 милиони евра за уништување на вино