IHR: Иран го користи конфликтот во Газа како покритие за егзекуција на 127 лица

Од:

Иран „го користи конфликтот во Газа како покритие“ за да егзекутира вкупно 127 лица, вклучувајќи жени и деца, соопштија денеска групите за човекови права, предупредувајќи на алармантно зголемување на бројот на затвореници во Иран од избувнувањето на конфликтот меѓу Израел и Хамас на 7 октомври.

Според податоците собрани од Иранската организација за човекови права (IHR) од Осло и норвешката организација Хенгав, има алармантно зголемување на бројот на егзекуции од почетокот на војната меѓу Израел и Хамас, пренесува лондонски Гардијан.

Третата група, активисти за човекови права во Иран (ХРА), исто така потврди дека има значително зголемување на бројот на егзекуции по нападот на 7 октомври, велејќи дека минатата среда иранскиот режим егзекутирал седум лица за само 24 часа.

„Од почетокот на војната, има мало меѓународно внимание на ситуацијата со човековите права во Иран и нема одговор на значителното зголемување на егзекуциите“, рече Махмуд Амири-Могадам, директор на IHR.

Би можело да ве интересира

Ирански полковник загина во израелски воздушен напад врз сириски пристанишен град

Иран ги осуди последните напади на САД и Велика Британија врз Јемен

(ВИДЕО) Иран ги трие рацете; Хутите ја запленија американската „жолта направа“

Раиси: Иран ќе продолжи мирно да ја развива својата нуклеарна програма

Горан Наумовски

Хамнеи помилува 53 осуденици на смрт

Русија, Кина и Иран најавија заеднички поморски вежби

А1он