Холандската полиција приведе девет лица кои подготвувале терористички напад

Од:

Холандската полиција приведе девет лица во Ајндховен под сомнение дека подготвувале терористички напад, соопшти холандското Обвинителство.

Сите осомничени имаат холандски пасоши, и се на возраст меѓу 18 и 31 година. Осум од нив се родени во Холандија, еден во Авганистан. Приведените биле поддржувачи на идеите на терористичката организација ИД, соопшти обвинителството.

Лицата биле приведени вчера кога се извршени претреси во голем број домови. Во нив не е пронајдено оружје или експлозив.

Би можело да ве интересира

Руте: Холандската престолонаследничка може да се омажи за лице од кој било пол

Ана Ололовска

Во Косово уапсени пет лица осомничени за тероризам

Три лица обвинети за терористички активности во Данска, судењето закажано за ноември

А1он

Холанскиот премиер Марк Руте под засилена заштита поради закани од наркомафијата

А1он

ВИДЕО: Двајца мртви во напад со самострел во Холандија, полицијата пукала на напаѓачот

Катерина Павлова-Николовска

Оставка на шефицата на холандската дипломатија заради хаотичната евакуација од Авганистан