Хамас: Израел изврши страшен масакр, убија неколку заложници и 200 Палестинци

Од:

Бригадата Ал Касам, вооруженото крило на Хамас, соопшти дека некои заложници биле убиени во израелската операција за ослободување на заложниците во бегалскиот камп Ал Нусеират и околните области во центарот на Газа.

Израел, „извршувајќи ужасен масакр, успеа да ослободи некои од своите заложници, но уби некои други за време на операцијата“, рече портпаролот на бригадата Ал Касам Абу Убаида во изјавата на неговиот канал Телеграм.

Израелските сили спасија четворица заложници кои Хамас ги држеше од октомври во рацијата во Газа во саботата, додека повеќе од 200 Палестинци беа убиени во воздушни напади во истата област, според официјални лица на Хамас, во еден од најкрвавите израелски напади во војната.

Веднаш не беше јасно дали спасувањето на заложниците и израелскиот воздушен напад беа дел од истата операција, но и двете се случија во Ал Нусејрат во Газа, густо населена област која често беше сцена на судири во осуммесечната војна. меѓу Израел и Хамас, владејачката исламистичка група на палестинската територија.

Саботната „операција ќе претставува голема опасност за непријателските заложници и негативно ќе влијае на нивните услови и животи“, додаде Абу Убаида.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Се смирија палестинските фракции, Хамас и Фатах потпишаа договор

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Израел нареди евакуација од хуманитарната зона

Хамас се повлекува од преговорите за примирје во Газа

Хамас: Нема напредок во преговорите со Израел, САД ни вршат притисок

Нетанјаху потврди: Подготвен сум да се договорам со Хамас, сега одиме на Либан

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: „Светот не смее да дозволи Либан да стане нова Газа“