Грета Тумберг со пари од награда основа фондација

Од:

Шведската активистка Грета Тунберг ќе ги употреби парите од наградата на Рајт Лајвлихуд организацијата за основање на истоимена фондација.

Целта на непрофитната Фондација Грета Тумберг е „промовирање на еколошката и социјална одржливост, како и менталното здравје“, соопшти Рајт Лајвлихуд фондацијата, која и додели награда на тинејџерката минатата година.

Таа награда се смета за алтернатива на Нобеловата награда.

Како една од четворицата добитници на таа награда, Грета Тунберг доби повеќе од 100.000 долари.

Би можело да ве интересира

Грета Тунберг: Пандемијата ги загрози правата на децата

Ана Ололовска

Грета Тунберг мисли дека има коронавирус

А1он

Студен туш од Грета Тунберг на министерскиот состанок за животна средина на ЕУ

Ана Ололовска

Грета Тунберг се очекува во Брисел да учествува на министерски состанок на ЕУ

Ана Ололовска

Се појави „анти-Грета“ – миленичка на десничарите во Германија

А1он

Грета Тунберг се сретна со нобеловката Малала Јусуфзаи

Ана Ололовска