„Гардијан“: Во Кина се шири нов вирус, заразени десетици лица

Од:

Кинеските здравствени експерти почнаа да следат нов вирус што се шири во земјата, од кој досега се заразени неколку десетици лица.

Новиот „Лангја хенипавирус“ (LayV) првпат беше откриен на крајот на 2018 година во североисточните провинции Шандонг и Хенан, но научниците официјално го идентификувале дури минатата седмица.

Научниците сметаат дека вирусот најверојатно преминал од животни на луѓето. Тие тестирале диви животни и кај три четвртини од материјалите земени од примероци на ровка била пронајдена вирусната РНК, што укажува дека тоа животно би можело да биде природниот резерват за тој вирус. Вирусот „LayV“ е откриен и кај два проценти од проверените домашни кози и кај пет проценти од материјалите собрани од кучиња.

Кај луѓето тој вирус предизвикува висока температура, замор, кашлица, губење апетит и болки во мускулите. Засега нема смртни случаи, пишува „Гардијан“.

Инфектологот Ванг Линфа од Медицинскиот факултет „Дјук-НУС“ за кинеското издание на „Глобал Тајмс“ вели дека случаите на „LayV“ не биле фатални така што нема место за паника.

Експертите засега не знаат дали вирусот почнал да се пренесува од човек на човек. Повеќето од 35-те регистрирани случаи на зараза со вирусот се земјоделци, а останатите биле вработени во фабрика.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Кинеска провинција дозволи невенчаните парови легално да имаат деца

А1он

ВИДЕО: Силен земјотрес во Кина

Кина продолжи да издава визи за јапонските граѓани

Ана Ололовска

Кина ја нарече Америка земја која ги крши правилата

Во Кина драстично намален бројот на тешки случаи и смрт од Ковид-19

Ана Ололовска

Лунарната Нова година во Кина прославена без мерки против Ковид-19

Горан Наумовски