Француските железничари излегуваат на штрајк за поголеми плати

Од:

Во Париз денеска речиси и ќе нема сообраќај во метрото поради штрајк на синдикатот на железничарите, со мали прекини на работата во другите дејности.

Во француската престолнина во функција ќе бидат само две автоматизирани метро линии, односно линии на метрото без возач.

Ситуацијата нема да биде подобра ни во мрежата на приградски возови.

Што се однесува до железницата низ цела Франција, штрајкот ќе биде од помал обем, па затоа ќе сообраќаат линиите на брзиот воз (ТГВ) како и регионалните линии.

Градската железница во Париз од поодамна свика на штрајк барајќи повисоки плати и подобри услови за работа.

Во текот на денот се очекуваат повеќе протести во Франција, а во Париз протестниот собир е закажан за попладне.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Закана за бомба во музеј во Лион, наредена е евакуација

А1он

Нови протести во Франција против пензиската реформа

Полицијата во Париз употреби солзавец против демонстрантите

Ана Ололовска

Француски синдикат со препорака: Да им ја исечеме струјата на милијардерите и на парламентарците

А1он

Во Франција почна судењето на екстремистите поради обид за атентат на Макрон

Ана Ололовска

Франција ќе стане првата земја што ќе го вклучи правото на абортус во својот Устав

А1он