Франција ќе достави дополнителна воена помош за Украина

Од:

Франција ќе достави дополнителна воена помош за Украина во наредните денови и недели, се вели во денешното соопштение од Елисејската палата, откако францускиот претседател Емануел Макрон телефонски разговарал со неговиот украински колега Володимир Зеленски.

„Претседателот Макрон ја повтори решеноста на Франција да ја обезбеди сета неопходна поддршка. Тој исто така можеше да ги наведе деталите за испораките за наредните денови и недели како поддршка на воените напори на Украина“, се вели во соопштението.

Неименуван службеник во Елисејската палата одби да прецизира што би можеле да вклучуваат испораките, пренесува Ројтерс.

Би можело да ве интересира

Во пожар во штала во Франција изгореа 70 тркачки коњи

A1on

Декларацијата на мировниот самит за Украина ја потпишаа 80 земји, но не и земјите на БРИКС

A1on

Буданов: Украинските сили со 70 дронови го нападнаа рускиот аеродром во Ростовската област

Горан Наумовски

Русите го напаѓаат Киев

Левичарските партии во Франција заедно излегуваат на избори против Макрон и Ле Пен

Претседателката Сиљановска Давкова ќе учествува на Конференција за обнова на Украина во Берлин

Предраг Петровиќ