Франција абортусот го прогласи за уставно право

Од:

Франција стана првата земја во светот која го прогласи абортусот за уставно право, а француската влада вели дека овој потег е одговор на построгите закони во САД, пренесува Sky News.

Францускиот претседател Емануел Макрон минатата недела изјави дека неговата влада е посветена „да го направи правото на жените на абортус со тоа што ќе го внесе во уставот“.

Француската влада во воведувањето на законот рече дека правото на абортус е загрозено во САД, каде што Врховниот суд во 2022 година ја поништи 50-годишната пресуда со која се гарантира тоа.

Би можело да ве интересира

Саркози: Макрон ја турка земјата во хаос

Во пожар во штала во Франција изгореа 70 тркачки коњи

A1on

Левичарските партии во Франција заедно излегуваат на избори против Макрон и Ле Пен

Макрон го распушти собранието и распиша избори за 30 јуни

A1on

Тежок пораз на Макрон на европските избори, Ле Пен ја запечати победата

A1on

(ВИДЕО) Франција изгуби контрола на делови од Нова Каледонија, истрели и експлозии одекнуваат низ островот