Европските лидери се собраа во Париз и испратија порака до Путин и Украина: „Русија не смее да победи“

Од:

Европските лидери се собраа во Елисејската палата во Париз на состанокот свикан од францускиот претседател Емануел Макрон во обид да покажат единство и решителност во нивната поддршка за Украина додека земјата се соочува со тешка воена ситуација против Русија.

На состанокот учествуваат дваесет шефови на држави и највисоки функционери, меѓу кои Британија, Германија, Холандија, Полска, Шпанија и Хрватска.

Намерата на собраните е да ја зајакнат поддршката за Украина, да постигнат подобра координација на помошта и да испратат порака до рускиот претседател Владимир Путин дека Европа е одлучна тој да претрпи неуспех.

„Русија не може и не смее да победи во оваа војна“, потврди Макрон за време на неговото воведно телевизиско обраќање, додавајќи дека овој услов е неопходен не само за да и се дозволи на Украина да продолжи да постои, туку и „да се обезбеди колективна безбедност денес и утре“.

„Украина доби само 30 отсто од артилериските гранати ветени од Европската унија“, истакна Зеленски.

Имено, во Европа расте загриженоста дека досега малку нешто успеа да го запре Путин. Русија го освои источниот град Авдивка, некогаш упориште на Украина, пред околу една недела во нејзината најголема воена победа во последните неколку месеци.

Зеленски синоќа одржа прес-конференција по повод две години од почетокот на руската агресија врз Украина, кога објави дека од почетокот на руската инвазија пред две години биле убиени 31.000 украински војници.

„Можете ли да разговарате со глув човек? Можете ли да разговарате со човек кој ги убива своите противници? Ќе предложиме платформа на која Путин може да прифати дека ја изгубил оваа војна и дека тоа е огромна грешка и трагедија за нас и за демократски свет“, рече Зеленски.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Русија жестоко нападна неколку украински градови, најтешко погоден Харков

Катерина Ѓуровски

Украина тврди дека соборила руски хелкоптер, Русите велат сам паднал

Голема победа за двајца руски милијардери, ЕУ мора да им ги укине санкциите

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Експлозии од двете страни на границата, Русија и Украина се напаѓаат со дронови

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Силна експлозија во руски град, украинците тврдат дека погодиле фабрика за авиони

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Украина ја зајакнува одбраната на Харков, следната веројатна голема цел на руските сили

Катерина Ѓуровски