Европската комисија најави донаторска конференција за Украина

Од:

Во Варшава на 9 април ќе се одржи донаторска конференција за собирање пари за милиони Украинци кои беа принудени да ги напуштат своите домови поради руската инвазија, соопшти Европската комисија.

dobivaj vesti na viber

Конференцијата има за цел да собере средства за Украинците кои се раселени во земјата, како и за украинските бегалци во странство.

Конференцијата доаѓа како резултат на кампањата на социјалните медиуми на Европската комисија, канадската Влада и невладината организација Глобален граѓанин (Global Citizen) за собирање пари и други донации за луѓето раселени поради руската инвазија. Познати личности, меѓу кои Мадона, Елтон Џон и Мајли Сајрус веќе дадоа поддршка.

До денеска, над четири милиони Украинци ја напуштиле земјата по инвазијата на руските сили на 24 февруари, според бројките на ОН. Покрај тоа, околу 6,5 милиони луѓе се раселени во Украина.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Во украинскиот парламент поставено знамето на Европската унија

Катерина Павлова-Николовска

Ердоган: Повикуваме на нови напори за ставање крај на војната во Украина

А1он

Мицотакис: Грција е подготвена да помогне за пренос на заглавената пченица во Украина

А1он

Украина: Најголема размена на воени заробеници од почетокот на руската инвазија

А1он

Ердоган смета дека е можно да се отвори коридор за извоз на жито од Украина

А1он

Најмалку 10 лица загина при руски напад врз трговски центар во Кременчук

А1он