Евакуација на Мариупол: Цивилите имаат пет часа да го напуштат градот

Од:

Евакуацијата на цивилите од Мариупол почнува за кратко.

Градоначалникот Вадим Бојченко соопшти дека нема друг избор освен евакуација на жителите кои сакаат да го напуштат градот кој неколку дена е под жестока опсада на руските сили. Нема струја, ниту вода.

Цивилите имаа пет часа, од 12 до 17 по локално време за евакуација објави руското министерство за одбрана пренесува РИА.

Руските сили ги прекинаа нападите.

Советникот на украинскиот претседател Михајло Подолјак вели дека Волноваха сакаат да го напуштат околу 20 илјадаи, а од Мариопул сакаат да си одат околу 200 илјади цивили.

Би можело да ве интересира

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото

(ВИДЕО) Украинските партизани објавија снимка: Ја саботиравме клучната пруга во Русија

ВИДЕО: Украинците го возвратија ударот, испратија десетици дронови на Русија

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Украина во шок по нападот на Киев, десетици мртви и стотици повредени: Се очекува реакција од НАТО

Катерина Ѓуровски