Експлозија во Москва: Се урна зграда, еден загинат, двајца се исчезнати

Од:

Едно лице загина, а уште две се водат за исчезнати под урнатините, по експлозија на гас во катна станбена зграда во градот Балашиха кај Москва, пренесе РИА Новости, повикувајќи се на итните служби.

Според зборовите на регионалниот гувернер на Москва, Андреј Воробјов, експлозијата се случила на четвртиот кат од зградата.

Третиот, четвртиот и петтиот кат од зградата се урнаа, а оштетени се најмалку 10 станови.

Уште две лица се повредени и се пренесени во болница, наведува руската агенција.

Истражниот комитет покрена кривична постапка во врска со давање услуги кои не ги исполнуваат безбедносните услови.

Би можело да ве интересира

Почина жената која беше повредена во експлозијата во Параќин

Жена е тешко повредена во експлозија во Параќин

(ВИДЕО) Бизарен случај во Москва: Чувар во музеј се обидел да изеде изложено уметничко дело

Две верижни сообраќајки во Москва, има мртви и повредени

Судир меѓу полицијата и семејствата на исчезнатите во Ротердам: Уапсени двајца мажи

(ВИДЕО) Експлодира цистерна со гас во Монголија, има загинати и повредени

Горан Наумовски