Египет стационираше тенкови и оклопни возила долж границата со Газа

Од:

Вооружените сили на Египет денеска стационираа тенкови и оклопни возила во близина на преминот Рафа на границата со Појасот Газа. На теренот има десетици возила.

Египет стравува од приливот на десетици илјади палестински бегалци поради израелскиот напад на Појасот Газа и досега ја држеше претежно затворена граница, дозволувајќи им да минуваат само камиони со хуманитарна помош.

Опциите на Египет се ограничени со договорот од 1979 година со Израел во врска со бројот на сили што може да ги стационира на Синајскиот Полуостров, иако Израел понекогаш дозволува прекршување на тие граници кога Египет се бори против исламистичките бунтовници во областа.

Би можело да ве интересира

Газа: Бебе е спасено од стомакот на трудница убиена во израелски напад

САД ја критикуваа позицијата на МСП за израелската окупација на палестинските територии

Израел уби десетици Палестинци, меѓу нив еден локален новинар, неговата сопруга и децата

Израелската армија објави дека убила голем број членови на Хамас во Рафах

Најмалку 13 Палестинци загинаа, а 26 се ранети во израелско бомбардирање на Кан Јунис

Израелската војска тврди дека убила борци на Хамас во смртоносен напад врз училиште на ОН