Едно лице загина во поплавата во регионот на Миколаев

Од:

Цивил загина во селото Василивка во поплава предизвикана од уривање на браната Каховка, изјави началникот на полицијата во Миколаевската област, Серги Саихет. Тој додаде дека станува збор за 53-годишен маж кој одбил евакуација претходниот ден.

Ова е првата пријавена жртва на катастрофата на браната во регионот на Миколаев, каде што беа поплавени три населени места. Се вели дека локалната полиција врши рација во пловните објекти за да ги идентификува луѓето на кои им е потребна помош.

Би можело да ве интересира

Русија продава нафта за 20 долари поскапо од цената што Г7 сака да и ја нематне

Буданов: Украинските војници во офанзива одат пеш

Украина: Припадници на „Вагнер“ се вратија во Бахмут

Поради стравот од директен конфликт со Русија, Германија го одложува испраќањето крстосувачки ракети во Украина

Путин е подготвен да стави крај на војната доколку Украина исполни еден услов

Русите: Напредуваме