Едно лице загина во поплавата во регионот на Миколаев

Од:

Цивил загина во селото Василивка во поплава предизвикана од уривање на браната Каховка, изјави началникот на полицијата во Миколаевската област, Серги Саихет. Тој додаде дека станува збор за 53-годишен маж кој одбил евакуација претходниот ден.

Ова е првата пријавена жртва на катастрофата на браната во регионот на Миколаев, каде што беа поплавени три населени места. Се вели дека локалната полиција врши рација во пловните објекти за да ги идентификува луѓето на кои им е потребна помош.

Би можело да ве интересира

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото

(ВИДЕО) Украинските партизани објавија снимка: Ја саботиравме клучната пруга во Русија

ВИДЕО: Украинците го возвратија ударот, испратија десетици дронови на Русија

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Украина во шок по нападот на Киев, десетици мртви и стотици повредени: Се очекува реакција од НАТО

Катерина Ѓуровски