Двајца загинати во пожар во нафтена рафинерија во Полска

Од:

Две лица загинаа во пожар во нафтена рафинерија на полскиот државен гигант ПКН „Орлен“ во близина на градот Плоцк во централна Полска.

dobivaj vesti na viber

Компанијата соопшти дека пожарот избувнал во една од печките, но пожарникарите успеале брзо да го изгаснат и спречиле да не ги зафати другите инсталации.

Истрагата за случајот веќе е започната, соопшти градското обвинителство во Плоцк.

Претходно денеска, Полска отвори нов гасовод што ја поврзува земјата со Норвешка и ќе и помогне да постигне енергетска независност од Русија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

По неколкумесечни разговори, Германија и Полска се договорија за испорака на нафта

А1он

Германија: Сè уште важи нашата понуда за распоредување на системот Патриот за Полска

Ана Ололовска

Естонија, Норвешка и Холандија градат полска болница во Украина

А1он

Руските разузнавачи тврдат дека Полска се подготвува да припои големи делови од Украина

Ана Ололовска

Имплементација на Европската конвенција за човекови права од Полска: Извештај на генералниот секретар на Советот

А1он

Асошиејтед прес отпушти новинар поради погрешна вест за инцидентот во Полска

Горан Наумовски