Двајца загинати во пожар во нафтена рафинерија во Полска

Од:

Две лица загинаа во пожар во нафтена рафинерија на полскиот државен гигант ПКН „Орлен“ во близина на градот Плоцк во централна Полска.

Компанијата соопшти дека пожарот избувнал во една од печките, но пожарникарите успеале брзо да го изгаснат и спречиле да не ги зафати другите инсталации.

Истрагата за случајот веќе е започната, соопшти градското обвинителство во Плоцк.

Претходно денеска, Полска отвори нов гасовод што ја поврзува земјата со Норвешка и ќе и помогне да постигне енергетска независност од Русија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Два тона ѓубриво фрлени пред домот на рускиот амбасадор во Полска

(ВИДЕО) Жена од Полска сруши Гинисовиот рекорд: Помина повеќе од три часа „закопана“ во мраз

Полска: Уапсени поранешниот министер Камински и неговиот заменик

Полски шахист одби да се ракува со рускиот велемајстор, кој е жесток поддржувач на Владимир Путин

Предраг Петровиќ

Украинска ракета падна во Полска

ВИДЕО: Уште еден украински камионџија умре поради блокадата на полската граница