Две лица се повредени во напад со дрон на пристаниште на Дунав

Од:

Напади со руски беспилотни летала ја погодија пристанишната инфраструктура на реката Дунав и повредија двајца возачи на камиони во текот на ноќта, изјави украински воен претставник.

„Два часа руските терористи ја напаѓаа областа Одеса со беспилотни летала“, рече Олех Кипер, шеф на воената администрација во регионот, додавајќи дека украинската противвоздушна одбрана соборила поголем дел од беспилотните летала.

Последните напади доаѓаат откако руските напади врз градот Одеса убија најмалку две лица и предизвикаа „значителна штета“ на пристанишната инфраструктура, соопштија украинските власти.

Би можело да ве интересира

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото

(ВИДЕО) Украинските партизани објавија снимка: Ја саботиравме клучната пруга во Русија

ВИДЕО: Украинците го возвратија ударот, испратија десетици дронови на Русија

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Украина во шок по нападот на Киев, десетици мртви и стотици повредени: Се очекува реакција од НАТО

Катерина Ѓуровски